×

Jak wybrać system do ocieplania podłogi?

  • 9.02.2018, 15:52 (aktualizacja 25.02.2018 22:48)
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać system do ocieplania podłogi?

Na co zwrócić uwagę, wybierając system do ocieplania podłogi?

Ocieplenie podłogi, o którym więcej dowiecie się ze strony Knauf Insulation, każdorazowo składa się z warstwy izolacyjnej (wełna mineralna, folie PE) oraz warstwy rozdzielająco-podkładowej (suchy jastrych, wylewka betonowa, konstrukcja drewniana), która umożliwia swobodne przemieszczanie się poszczególnych elementów konstrukcji względem siebie. Parametry techniczne materiałów wykorzystywanych do budowy są różne, dlatego ocieplenia podłogowego nie wolno trwale łączyć ze stropem, lecz zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań: na system tzw. podłóg pływających (o ciężkim lub lekkim dociążeniu) lub na ocieplenie podłogi na ruszcie, np. na drewnianych legarach.

Planując instalację ocieplenia podłogi, należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

  • konstrukcję budynku wraz z jego przeznaczeniem – do wytrzymałości i rodzaju stropu dostosowuje się typ podłogi (ciężka pływająca, lekka pływająca lub na ruszcie); obiekty użyteczności publicznej czy gospodarskie będą wymagały wytrzymalszej podłogi niż np. domy mieszkalne wielokondygnacyjne;
  • przeznaczenie poszczególnych części domu – powierzchnie użytkowe (np. garaż, piwnica) izoluje się wełną drzewną; do ocieplenia podłogi na gruncie oraz stropów pomiędzy kondygnacjami stosuje się wełnę mineralną szklaną; w przypadku pomieszczeń o dużej wilgotności (np. łazienka, kuchnia) koniecznym może się okazać zastosowanie dodatkowej ochrony przeciwwilgociowej;
  • typ materiału izolacyjnego – od jego jakości bezpośrednio zależeć będzie stopień wytłumienia i ocieplenia domu, a tym samym komfort jego użytkowania.

Następnie należy obliczyć stopę zwrotu inwestycji poniesionej w ocieplenie. Warto zauważyć, że stosując materiały najwyższej jakości, zyskuje się nie tylko bezpieczeństwo w razie pożaru (należy wybierać jedynie wełny mineralne o klasie reakcji na ogień A1, czyli całkowicie niepalne), ale też podwyższa się żywotność całej konstrukcji budynku – poprawna izolacja zabezpiecza przed wilgocią, grzybami i drganiami z zewnątrz, które mogą naruszyć strukturę elementów nośnych. Koszty ocieplenia bezpośrednio przełożą się zaś na redukcję rachunków za ogrzewanie, co zazwyczaj zwraca się w przeciągu kilku najbliższych lat.

Publikacja: insane.agency

 

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:

Pozostałe