×

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  • 1.03.2018, 23:44 (aktualizacja 01.03.2018 23:48)
  • Darek Kwasny
jaworzanie_wykletym.mp4
Główne obchody upamiętniające bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego odbyły się dzisiaj na Zamku Piastowskim.

Biało czerwone kwiaty i wieńce, poczty sztandarowe i uśmiechnięte twarze młodych ludzi – tak w Jaworze uczczono Narodowy Dzień Pamięć Żołnierzy Wyklętych. Główne obchody upamiętniające bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego odbyły się dzisiaj na Zamku Piastowskim.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 od recytacji wiersza o Niezłomnych. Atmosfera powojennych lat udzieliła się wszystkim dla kogo ideały męstwa, odwagi, niezłomności i miłości do Ojczyzny są ważne a pamięć o tych, którzy mieli być zapomniani, nigdy nie zaginie.
Pod tablicą pamięci o ofiarach stalinowskiego reżimu nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, samorządowców, delegacji organizacji społecznych, instytucji a także dzieci i młodzieży szkolnej oraz harcerzy, którzy przy asyście żołnierzy Jaworskiego Batalionu Logistycznego 10 WPD złożyli wiązki kwiatów i wieńce.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Muzeum Regionalnym, gdzie uczestnicy obejrzeli film poświęcony pamięci „Żołnierzom podziemia niepodległościowego”.

Ostatnim punktem obchodów święta był zorganizowany już po raz czwarty z inicjatywy Radnego Rady Miejskiej Macieja Pawlinowa Jaworski „Bieg Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Parku Miejskim.

Pomimo niesprzyjającym warunkom na trasie, miłośnicy biegania nie zawiedli i na sportowo oddali cześć bohaterom. Ostatecznie na mecie dystansu 1963 metry zameldowała się blisko setka zawodników. 

Darek Kwasny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe