×

Mercedes rośnie i ma "wiechę"

  • 22.06.2018, 22:48 (aktualizacja 22.06.2018 23:13)
  • Jawor TV
Mercedes rośnie
W ubiegłym roku podczas wmurowania kamienia węgielnego na placu budowy były zaledwie początki tego co dziś można nazwać fabryką silników. 12 miesięcy minęło i na hali nr 3 fabryki silników Mercedesa w Jaworze zawisła wiecha.

Ponad 1000 miejsc pracy w nowej fabryce silników w Jaworze

Podsumowanie

  • Oficjalna ceremonia zawieszenia wiechy z udziałem Jadwigi Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, oraz gości ze świata polityki, biznesu, nauki i kultury z Polski i Niemiec.

  • Markus Schäfer: To silny sygnał naszego zaangażowania w lokalizację w Jaworze i przyjaźń polsko-niemiecką.

  • Zwiększenie zatrudnienia - 500 dodatkowych miejsc pracy. W nowej fabryce znajdzie zatrudnienie ponad 1000 osób.

  • Jawor to jedna z pierwszych fabryk neutralnych pod względem emisji CO2 w sieci Mercedes-Benz Cars i pierwszy tego formatu zakład produkcyjny w Polsce.

Mercedes-Benz Cars zakończył prace budowlane na terenie fabryki silników w Jaworze. Ukończono największą halę produkcyjno-montażową. Fabryka będzie neutralna pod względem emisji CO2 i zatrudni ponad 1000 osób, 100% więcej niż zapowiadano w ubiegłym roku podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

W ubiegłym roku podczas wmurowania kamienia węgielnego na placu budowy były zaledwie początki tego co dziś można nazwać fabryką silników mercedesa. 12 miesięcy minęło ina hali nr 3 fabryki w Jaworze zawisła wiecha. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Markus Schäfer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw, Frank Deiß, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars, Rainer Ruess, szef ds. planowania produkcji Mercedes-Benz Cars, dr Andreas Schenkel, CEO Mercedes-Benz Manufacturing Poland, a także wielu znamienitych gości ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury.

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne czterocylindrowe silniki, koncern podjął decyzję o utworzeniu dodatkowych 500 miejsc pracy w Jaworze.

- W naszej fabryce – neutralnej pod względem emisji CO2 – będziemy produkować supernowoczesne, wysoce efektywne silniki do pojazdów hybrydowychi samochodów osobowych z napędem konwencjonalnym. Budowa tego zakładu jest inwestycją w przyszłość i stanowi kamień milowy na drodze do mobilności jutra. To silny sygnał naszego zaangażowania w lokalizację oraz przyjaźń polsko-niemecką. – powiedział Markus Schäfer, Członek Zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw.

Fabryka w Jaworze będzie produkować czterocylindrowe silniki wysokoprężne i benzynowe do pojazdów hybrydowych oraz z napędem konwencjonalnym, które trafią do zakładów Mercedes-Benz Cars na całym świecie. Na wysoce elastycznych liniach produkcyjnych, pozwalających szybko reagować na zapotrzebowanie rynku, mają powstawać różne warianty silników wraz ze skrzyniami korbowymi. Produkowane w Polsce silniki pozwolą połączyć najnowocześniejszą technologię napędów i częściową elektryfikację z wykorzystaniem instalacji 48 V. W ten sposób Daimler wykorzystuje współistnienie różnych technologii napędu: inteligentny system modułowy, składający się z wysoce efektywnych, zaawansowanych technicznie silników spalinowych współpracujących z 48-woltowymi pokładowymi instalacjami elektrycznymi oraz hybrydyzację i napędy całkowicie elektryczne – akumulatorowe lub z ogniwami paliwowymi.

- Jako tzw. projekt greenfield, nowa fabryka silników w Jaworze to doskonała okazja do stworzenia zintegrowanej koncepcji produkcji. Jawor będzie naszym punktem odniesienia w zakresie „zielonej”, zaawansowanej technologicznie produkcji. Dodatkowe wyzwanie stanowi przeniesienie tych samych rozwiązań do fabryk, które w naszej sieci produkcyjnej układów napędowych istnieją od dawna. Naszym celem jest także jak najszersze wdrożenie przetestowanych w Jaworze rozwiązań.– podkreślił Frank Deiß, szef produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Przemysł 4.0 i zielona produkcja

Mercedes-Benz Cars jest jedną z tych firm w Polsce, która podpisuje kontrakty z lokalnymi dostawcami „zielonej” energii elektrycznej i cieplnej. Fabryka w Jaworze, jako jedna z pierwszych, będzie neutralna pod względem emisji CO2 – to pierwszy etap inicjatywy Mercedes-Benz Cars o nazwie „Purpose” (z ang. zamiar, cel).

100 procent użytkowanej przez fabrykę energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł.. Energię cieplną – pozyskiwaną z surowców odnawialnych (np. wiórów drzewnych) dostarczy elektrociepłownia sąsiadującą bezpośrednio z fabryką. Nad rejestrowaniem i monitorowaniem zużycia energii będzie czuwać 600 czujników. Obsługa i sterowanie nimi będzie odbywać się w czasie rzeczywistym, za pomocą ekranów dotykowych, co zoptymalizuje zapotrzebowanie na energię.

W procesie produkcji będą stosowane elementy Przemysłu 4.0, takie jak system zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym czy cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. W zakresie logistyki, do transportu materiałów będą wykorzystywane zdalne systemy, których status można na bieżąco rejestrować i śledzić za pomocą komunikacji bezprzewodowej RFID (Radio Frequency Identification), dzięki czemu nie ma potrzeby przeprowadzania fizycznych inwentaryzacji. Plany zakładają również wykorzystanie AR (rozszerzonej rzeczywistości) i analiz Big Data, które mają wspierać pracowników w trakcie produkcji i montażu i pomóc im już na wczesnym etapie unikać błędów i zapobiegać awariom sprzętu. Kolejny cel to eliminacja papierowej dokumentacji w obszarach produkcji oraz administracji.

Jadwiga Emilewicz: - Branża motoryzacyjna jest kluczową gałęzią polskiego przemysłu i dlatego bardzo dobrze się stało, że firma o tak długiej tradycji i prestiżu zdecydowała się na uruchomienie produkcji silników w naszym kraju. Mówi się, że silnik jest sercem samochodu. Wkrótce duża część serc niemieckich samochodów będzie pochodziła z Polski. Inwestycja Daimler AG z pewnością przyczynia się do wzmocnienia stosunków handlowych między Polską a Niemcami. Jest to również dobra podstawa do wspólnych działań na rzecz rozwoju technologii motoryzacyjnej.

Powierzchnia produkcyjna jaworskiej fabryki wynosi 180 000 m², czyli o 40 000 m² więcej niż pierwotnie planowano, a zakłady mieszczą się na terenie liczącym 50 hektarów. Seryjna produkcja silników w Jaworze ma się rozpocząć w 2019 roku, a obsługiwać ją będzie ponad 1000 osób.

- W naszej nowej fabryce silników w Jaworze będziemy wyznaczać standardy w dziedzinie Przemysłu 4.0. Zaowocuje to wydajnymi i elastycznymi procesami produkcyjnymi oraz ergonomicznymi miejscami pracy – powiedział dr Andreas Schenkel. Doskonale układa się nam współpraca z polskimi politykamii władzami lokalnymi, generalnymi wykonawcami oraz z naszymi kompetentnymi, zmotywowanymi pracownikami w Polsce i Niemczech. Obecnie na terenie obiektu pracuje aż 900 osób. Wszystko po to, by już w 2019 roku rozpocząć produkcję wysoce efektywnych silników o sprawdzonej jakości Mercedes-Benz.

Odpowiedzialny sąsiad

Jako firma odpowiedzialna społecznie, spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland angażuje się w życie lokalnej społeczności. W 2017 roku otwarto stałą, multimedialną wystawę na temat historii firmy i marki Mercedes-Benz w Muzeum Regionalnym w Jaworze. Uczestniczy w ważnych dla mieszkańców regionu wydarzeniach, organizuje spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, włączyła się w renowację zieleni Parku Miejskiego w Jaworze. W ramach wspólpracyz instytucjami edukacyjnymi organizuje konkurs ekologiczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych Eko Gwiazda/Edycja Jawor. W czerwcu jego zwycięzcy – uczniowie Zespolu Szkól Technicznych i Ogólnokształcacych w Legnicy – zostali zaproszeni do Stuttgartu, aby zwiedzić Muzeum Mercedes-Benz. Spółka uruchomiła także projekt „Girls GO Technology”, czyli „Dziewczny oswajają technologię” adresowany do uczennic szkół średnich powiatu jaworskiego oraz współpracuje z Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze.

Jawor TV
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe