Zakaz mentoli – czy wiesz, że papierosy mentolowe zniknęły już ze sklepowych półek?

  • 26.08.2020, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Zakaz mentoli – czy wiesz, że papierosy mentolowe zniknęły już ze sklepowych…
Jak się okazuje, niektórzy palacze wciąż nie zdają sobie sprawy, że papierosów mentolowych (aromatyzowanych i papierosów z klikiem) nie znajdą już w swoim sklepie. Sięga po nie obecnie prawie połowa polskich palaczy, czyli około 4,5 miliona osób. 20 maja 2020 roku wszedł jednak w życie unijny zakaz mentoli.

Zakaz mentoli – skąd się wziął?

Dyrektywa tytoniowa została przyjęta przez kraje Unii Europejskiej w 2014 roku. Mówi o zakazie sprzedaży papierosów o „aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, który mógłby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”. Aromat charakterystyczny to, według specjalistów unijnych, wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak tytoniu, który wynika z zastosowania dodatku lub kombinacji tychże, zauważalny przed lub w trakcie spożywania wyrobu tytoniowego.

Zakaz mentoli wszedł w życie 20 maja 2020 roku i wprowadził wiele zmian w unijnym obrocie papierosami i wyrobami tytoniowymi. Jak powód ma wycofanie papierosów mentolowych w 2020? Przede wszystkim, jest to działanie na rzecz poprawy zdrowia konsumentów w obrębie Unii Europejskiej i zmniejszenia liczby nałogowych palaczy. Niestety zdecydowana większość bardzo negatywnie ocenia wprowadzone zmiany i zakaz mentoli. Uważają, że jest to jednoznaczne ograniczenie wolności wyboru, które w rzeczywistości nie wpłynie na zmniejszenie liczby palaczy.

Papierosy mentolowe 2020 – czy jest jakiś sposób, aby rozkoszować się ulubioną używką?
 

Choć zakaz mentoli działa dopiero od kilku miesięcy, wiele firm przygotowało się do niego znacznie wcześniej. W niektórych sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziesz specjalne jednorazowe wkładki, dzięki którym wciąż możesz rozkoszować się mentolowym aromatem papierosów z klikiem. Są bardzo wygodne – wystarczy umieścić je w paczce, aby Twoje papierosy nabrały mentolowego aromatu.

Wkładki mają bardzo korzystną cenę – kosztują, w zależności od sklepu, maksymalnie 5 złotych. Czy jest jakaś alternatywa dla wycofywanych papierosów mentolowych i papierosów z klikiem (czyli kapsułką w filtrze, która po naciśnięciu zmienia smak zwykłego papierosa na mentolowy)? Mogą to być innowacyjne wyroby tytoniowe, już oferowane przez niektóre firmy – np. urządzenia podgrzewające tytoń. Palacze wciąż mogą również korzystać z mentolowych olejków do e-papierosów. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: