Program do faktur - desktopowy czy online?

  • 28.08.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Program do faktur - desktopowy czy online?
Program umożliwiający samodzielne fakturowanie to dla przedsiębiorcy spore ułatwienie. Pozwala on na własną rękę wystawiać faktury oraz rozliczać się z osiągniętego przychodu. Program do faktur to oszczędność i samodzielność w księgowaniu. Rynek proponuje firmom wiele programów i aplikacji do wystawiania faktur. Różnią się one nie tylko funkcjami, ale i formą. Podstawowy podział to ten działający programy na desktopowe i online. Co on oznacza?

Programy do księgowania – czym są?

Głównym celem programów do fakturowania jest ulepszenie i przyspieszenie pracy. Dedykowane są one małym, średnim i dużym firmom. Oprogramowania pozwalają na szybkie wystawianie faktur VAT, zaliczek, korekt i innych typów dokumentów księgowych. W dobrych programach wystawioną fakturę można od razu wysłać do klienta, a w przypadku braku płatności wdrożyć miękką windykację. Faktury można wystawiać w programach desktopowych, jak i online https://wfirma.pl/program-do-fakturowania. Jest to podstawowa funkcjonalność tego typu oprogramowania bez względu na jego rodzaj.

Program do faktur online – wady i zalety

Obecnie największą popularnością cieszą się programy do faktur online. Są one często wykorzystywane przez jednoosobowe działalności gospodarcze, ale świetnie też sprawdzają się w większych firmach. Pozwolą one na księgowanie i wystawianie faktur w chmurze, czyli bezpiecznym cyfrowym świecie. To w nim domeny są wystawiane i archiwizowane. Dzięki temu dostęp do nich jest przez cały czas, bez względu to, w jakim miejscu na świecie się znajduje. Plusem tego typu programu do faktur jest też to, że chmura zintegrowana jest z bazami GUS, dzięki czemu dane kontrahenta zaciągane są automatycznie. Szybko zostaje też sprawdzony jego status na białej liście VAT oraz wygenerowany JPG VAT. Użytkownicy programów online doceniają też możliwość potwierdzenia przez kontrahenta otrzymania dokumentu, automatycznego wysłania przypomnienia o konieczności zapłaty czy możliwość weryfikacji statusu płatności i nadawania dokumentom odpowiednich kategorii.

Wady programu do księgowania online wynikają z zastosowania konkretnych rozwiązań lub ich programu w wybranych aplikacjach. Niektóre firmy skarżą się, że w programie nie znalazły potrzebnych dla siebie opcji. Warto jednak pamiętać, że na rynku istnieją zarówno programy podstawowe dedykowane mniej wymagającym podmiotom, jak i te rozbudowane, które sprawdza się w wielkich korporacjach. Aby więc unikać wad programu do fakturowania, przed wykupieniem abonamentu należy dokładnie się przyjrzeć jego opcją oferowanym w danym pakiecie.

Program do faktur desktopowy – wady i zalety

Drugim typem pogromów do fakturowania są te desktopowe. Obecnie są one rzadziej spotykane. Głównie korzystają z nich średnie i duże firmy. Programy desktopowe charakteryzują się tym, że instalowane są na konkretnych komputerach i tylko na nich działają. Oznacza to, że nie ma możliwości podejrzenia dokumentów firmowych na smartfonie czy tablecie. Faktury nie są też archaiczne w chmurze, przez co zabierają miejsce na dysku urządzenia. To właśnie te dwie rzeczy uważane są za główne wady desktopowego programu do faktur. Minusem, na który warto zwrócić uwagę, a który również jest istotny to aktualizacje. W desktopowych programach do faktur należy wgrywać je samodzielnie, co jest znacznym utrudnieniem. Łatwo o tym zapomnieć, a przez to program będzie się zawieszał czy księgował z pominięciem najnowszych przepisów prawnych. Jako wadę tego typu oprogramowania postrzega się też cenę, która jest o wiele wyższa niż programów online.

Są jednak i plusy tego rozwiązania. Desktopowe oprogramowania są zazwyczaj tymi bardzo rozbudowanymi. Oferują one wiele funkcji i pozwalają na przydzielanie różnych poziomów dostępu konkretnym pracownikom. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: