Czy Metoda Krakowska to skuteczna terapia dla dzieci?

  • 17.11.2020, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czy Metoda Krakowska to skuteczna terapia dla dzieci?
Metoda Krakowska to stosunkowo młoda terapia, która prężnie się rozwija. Na czym polega? Jakie przynosi efekty? Dlaczego warto się nią zainteresować?

Metoda Krakowska to terapia opracowana przez polskich logopedów, psychologów i pedagogów. Za twórcę tej terapii uważa się profesor Jagodę Cieszyńską związaną z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Nazwa terapii wzięła swój początek od miejsca jej powstania, czyli Krakowa. Terapia na początku była skierowana na dzieci niesłyszące i słabosłyszące, a zalążkiem była wczesna nauka czytania. Obecnie terapia ta prowadzona jest z dziećmi z zaburzeniami rozwoju i zaburzeniami genetycznymi.

Metoda Krakowska a nauka czytania

Jak już zostało wspomniane Metoda Krakowska od początku skupiała się wokół nauki czytania. Prowadzono badania z udziałem dzieci mających problem ze słuchem, dotyczące wpływu symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania na rozwój takich dzieci i ich komunikację z otoczeniem. Pozytywne efekty skłoniły badaczy to rozszerzenia grupy docelowej o dzieci z zaburzeniami rozwoju i zaburzeniami genetycznymi.

Wiele osób stawia znak równości pomiędzy Metodą Krakowską a wczesną nauką czytania. Nie jest to prawdziwe stwierdzenie. Celem Metody Krakowskiej jest stworzenie w umyśle dziecka systemu językowego i umożliwienie mu komunikacji. Ważnym elementem realizacji tego celu jest wczesna symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania, ale nie jedynym. Metoda Krakowska składa się z kilkunastu elementów – stosowane wszystkie razem pozwalają osiągnąć pożądane efekty.

Metoda Krakowska – terapia neurobiologiczna

Podstawą naukową terapii są badania dotyczące funkcjonowania mózgu i jego właściwości. Naukowcy okryli, że mózg człowieka jest bardzo plastyczny i ma zdolność do tworzenia nowych połączeń neuronowych pod wpływem czynników z zewnątrz. Neuroplastyczność mózgu jest szczególnie widoczna w pierwszych trzech latach życia dziecka. Biorąc to pod uwagę Metoda Krakowska zakłada, że braki w synapsach mózgowych powstałe w okresie prenatalnym można „nadrobić” poprzez oddziaływanie bodźcami ze środowiska.

Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej dostrzec problem u dziecka, zdiagnozować go i podjąć terapię – najlepiej przed ukończeniem 3 roku życia.

Metoda Krakowska założenia

Jest kilka elementów wyróżniających Metodę Krakowską. Oto niektóre z nich:

  • Zaangażowanie rodziny w terapie dziecka z zaburzeniami. Ponieważ najbliższe otoczenie dziecka ma na nie największy wpływ, terapia zakłada czynny udział rodziców oraz innych członków rodziny w proces terapeutyczny.

  • Praca na słuchawkach.

  • Praca przy stoliku.

  • Całościowy wpływ na rozwój dziecka, bez względu na rodzaj zaburzenia.

  • Nauka czytania to podstawowa umiejętność, która pomaga dziecku komunikować się ze światem.

Efekty terapii

Dla rodziców, którzy stoją przed decyzją dotyczącą wyboru terapii, najważniejsze znaczenie mają efekty jakie przynosi dana terapia. O Metodzie Krakowskiej krążą czasem negatywne opinie – niektórzy zarzucają jej zbyt rygorystyczne i radykalne podejście do pracy z dzieckiem. Jednak rodzice, których dzieci korzystają z tej metody lub już ukończyły terapię mogą najlepiej ocenić jej skuteczność.

Oto kilka cytatów:

„Nasz dotąd niemówiący i pełen dziwnych, autystycznych zachowań i stymulacji synek, zamienia się w mądrego i kochanego chłopca, który mówi, myśli i komunikuje się ze światem” - mama Antka.

„Nam się udało - Franek mówi, czyta, śpiewa, gra w gry planszowe i wciąż zadaje pytania” - mama Franka.

„Teraz mam wesołego, kontaktowego 6 latka w domu, który świetnie dogaduje się ze swoimi zdrowymi rówieśnikami” - mama Adasia.

Bibliografia:

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: