Koniczyna w mieszankach traw rolnych – jej właściwości i zastosowanie

  • 20.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Koniczyna w mieszankach traw rolnych – jej właściwości i zastosowanie
W wielu mieszankach traw przeznaczonych dla rolnictwa możemy znaleźć koniczynę. Jakie dokładnie ma ona właściwości oraz dlaczego jest do nich dodawana?

Mieszanki traw stosowane w rolnictwie mają inny skład niż te przeznaczone do ogrodów czy na tereny miejskie. W tych pierwszych znajdziemy takie gatunki traw, które pozwalają na uzyskanie określonych plonów potrzebnych zwierzętom. W związku z tym w mieszance kupowanej do wysiania trawnika w ogrodzie nie znajdziemy lub też nie powinniśmy znaleźć określonych gatunków – warto zawsze sprawdzać składy.

Jednym z rodzajów nasion używanych w mieszankach rolniczych są nasiona koniczyny, dlatego nie znajdziemy ich w mieszankach ogrodowych i miejskich.

Koniczyna – podstawowe informacje

Koniczyna (Trifolium L.) to roślina zaliczana do rodziny bobowatych, która razem obejmuje przeszło 250 różnych gatunków. Występuje na wszystkich kontynentach poza Australią. W Polsce spotykamy kilka gatunków uprawnych koniczyny i przeszło 20 gatunków rosnących dziko.

Roślina ta nie ma szczególnych wymagań stanowiskowych, dlatego możemy spotkać ją również na trudnych glebach, między innymi w miejscach skalistych, piaszczystych, na stepach. Rośnie też w murawach.

W gospodarce koniczyna pełni bardzo ważną rolę jako roślina pastewna, dlatego jest ona regularnie wysiewana na pastwiskach i na łąkach. Koniczyna jest używana wówczas zarówno w celach paszowych, jak i jako element płodozmianu, ponieważ korzystnie wpływa na skład i strukturę gleby.

W mieszankach traw rolniczych najczęściej spotyka się:

  • koniczynę łąkową w odmianie Milena
  • koniczynę białą
  • koniczynę inkarnatkę

Każdy z tych gatunków koniczyny ma nieco inne właściwości oraz wymagania, a także pozwala na uzyskanie innych plonów.

Koniczyna łąkowa – odmiana Milena

To odmiana przeznaczona do użytkowania kośnego w uprawie polowej. Wyróżnia się fioletowym kolorem kwiatów. Stosowana jest zarówno w siewie jednogatunkowym, czyli czystym, jak również w mieszanym z innymi trawami. Ma jednoroczny albo dwuletni okres użytkowania.

W przypadku siewu czystego pozwala na uzyskanie dużych plonów, z kolei wtedy, gdy jest elementem mieszanki, jej plony są przeciętne. Pod względem ilości białka koniczyna łąkowa w odmianie Milena ma jej od średniej do dość dużej, dając ogółem wysoki plon białka.

Również wykazuje ona dość niską podatność na zachorowanie, między innymi na raka koniczyny, mączniaka prawdziwego.

Koniczyna biała

To wieloletnia roślina, która może osiągać wysokość nawet do 45 centymetrów. Koniczyna biała jest uznawana za jedną z najbardziej cennych roślin pastwiskowych ze względu na wysoką ilość białka oraz mięsistość.

Także wykazuje wysoką odporność na deptanie oraz na przegryzanie. Tworzy rozłogi, dlatego szybko wypełnia miejsca, w których pojawiają się ubytki w darni.

Koniczyna biała jest również rośliną miododajną.

Koniczyna inkarnatka

Jest to jednoroczna roślina, która dochodzi do około 50 centymetrów wysokości. Wyróżnia się intensywnie czerwonymi i różowymi kwiatami. Zaliczana do grupy roślin motylkowych drobnonasiennych.

Używana jest głównie jako roślina pastewna, a oprócz paszy stosowana jest też na poplon ozimy.

Zatem, jak widać, koniczyna ma bardzo szerokie zastosowanie w mieszankach przeznaczonych dla rolnictwa – jest cenną rośliną, dlatego jej wysoki udział w mieszankach jest doceniany.

Do zapoznania się ze swoim asortymentem mieszanek traw dla rolnictwa zaprasza Centrala Nasienna Pietrzak. W jej ofercie można znaleźć pełną gamę mieszanek skierowanych do rolników – także mieszanek w kategorii Premium.

Grupa Tipmedia
Podziel się: