Co powinniśmy wiedzieć na temat pomp próżniowych?

  • 03.01.2022, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Co powinniśmy wiedzieć na temat pomp próżniowych?
Pompy próżniowe cieszą się coraz większą popularnością, bowiem mają szerokie zastosowanie w różnorodnych branżach. Urządzenia te sprawdzą się tam, gdzie kluczowe jest wytworzenie odpowiedniego podciśnienia- warunków, które są podobne do próżni. W jaki sposób działają pompy próżniowe? Jakie ich rodzaje możemy wyróżnić? Jakie mają zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób działają pompy próżniowe?

Pompy próżniowe pracują z wykorzystaniem różnorodnych fizycznych zjawisk. Może to być, chociażby praca wirników, które odpowiedzialne są za skierowanie gazu lub powietrza do wylotu. Co ciekawe, łopatki wirnika mogą podczas obracania się sprężać powietrze, które to z chwilą osiągnięcia oczekiwanego ciśnienia otwiera zawór i wypływa na zewnątrz. Jeśli chodzi o pompy z olejowym lub wodnym pierścieniem, to ich cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie niewielkiej ilości cieczy do zabierania cząsteczek i przenoszenia ich poza wybraną przestrzeń. Z całą pewnością możemy zatem stwierdzić, że pompy próżniowe to specjalistyczne urządzenia, które sprawdzą się nie tylko do odsysania gazów, ale również do procesu filtracji, usuwania popiołu lub odpowietrzania.

Jakie rodzaje pomp próżniowych możemy wyróżnić?

Pompy próżniowe możemy podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotykaną klasyfikacją jest ta na podstawie zasady działania. Wówczas wyróżnia się pompy próżniowe dyfuzyjne, olejowe, bezolejowe, molekularne, turbomolekularne. Dość powszechne są pompy objętościowe, które powszechnie znane są także jako wyporowe. To właśnie w nich dochodzi do zmniejszania lub przesunięcia przestrzeni, która jest wypełniona cieczą. Jeśli chodzi o pompy strumieniowe, ich działanie opiera się na tym, że wpompowuje się ciecz do dyszy. Ta nabiera prędkości przy jednoczesnym spadku ciśnienia.

Jakie zastosowanie posiada pompa próżniowa?

Nie trzeba być specjalistą w tym zakresie, aby móc stwierdzić, że pompy próżniowe cieszą się ogromną popularnością, ze względu na szerokie zastosowanie. W życiu codziennym możemy spotkać ją, chociażby w samochodach, gdzie wytwarza podciśnienie w poszczególnych układach. Wspomaga działanie układu hamulcowego. Jest to niemalże niezbędne wyposażenie firm, które zajmują się usługami związanymi z klimatyzacją. Pompy próżniowe stosuje się też w branżach produkcyjnych, podczas próżniowego pakowania produktu. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: