Poznaj surowiec do produkcji plastiku oraz jego zastosowanie

  • 02.10.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Poznaj surowiec do produkcji plastiku oraz jego zastosowanie
Plastik wypełnia cały nasz świat. Laptop, na którym czytasz ten tekst ma plastikową obudowę, butelka, z której pijesz wodę jest z plastiku. A jaki surowiec służy do jego produkcji? Odpowiedź na to i kilka innych pytań znajdziesz w poniższym tekście.

Plastik – niezastąpiony, ale bardzo szkodliwy

W historii możemy wyróżnić kilka bardzo ważnych dat, które zmieniły nasze podejście do świata i ułatwiły nam życie. Wskazać tu możemy bez wątpienia wynalezienie koła, druku, maszyny parowej, odkrycie elektryczności oraz wytworzenie plastiku. Tak, plastik to jedno z najważniejszych ludzkich osiągnięć i nie należy go lekceważyć. Plastik, a właściwie tworzywa sztuczne, spotkać możemy wszędzie wokół nas. Okna mają plastikowe ramy (wyparły drewniane), plastikowe jednorazowe kubeczki czy sztućce, obudowy telefonów komórkowych, długopisy, doniczki kwiatów, worki na śmieci – wymieniać tak można w nieskończoność. Tworzywa sztuczne są uniwersalne, ponieważ można z nich stworzyć niemal wszystko, a przy tym bardzo tanie, co sprawiło, że to właśnie plastik podbił świat. Jednak przy całej masie zalet, jest również jedna, ale bardzo poważna wada. Tworzywa sztuczne są szkodliwe dla środowiska naturalnego. W zależności od rodzaju plastiku, rozkłada się on od 100 do nawet 1000 lat. Popularne reklamówki jednorazowe potrzebują aż 400 lat, co szokuje, zwłaszcza, gdy spojrzymy na czas ich produkcji – 1 sekunda.

Bądź eko – idź w recykling

Właśnie z tego powodu tak bardzo promowany jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie śmieci. W Polsce segreguje się głównie plastik, papier oraz szkło, jednak największy nacisk kładzie się na tworzywa sztuczne. Organizacje ekologiczne biją na alarm i ostrzegają, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat utoniemy w morzu odpadów, jeżeli nie zmienimy naszego podejścia do tematu ich segregacji. Według badań amerykańskich naukowców, od lat 50. XX wieku do 2017 roku ludzkość wyprodukowała ponad 8 miliardów ton tworzyw sztucznych, co jednoznacznie pokazuje skalę problemu.

Poznaj surowiec do produkcji plastiku

Czas przejść do clou tego tekstu, czyli poznać surowiec do produkcji plastiku, Tworzywa sztuczne to materiały, które zbudowane są z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wytwarzany jest surowiec do produkcji plastiku sprawdź ten link. My od siebie dodamy, że polimery wykorzystywane w produkcji plastiku najczęściej pozyskuje się bezpośrednio z ropy naftowej. Polietylen (PE), polipropylen (PP), polistyren (PS) otrzymywane są z etenu, propenu oraz styrenu. Za surowiec do produkcji plastiku uznaje się również chlorek winylu, metakrylan metylu i akrylonitryl, z których wydzielane są: poli(chlorek winylu) (PCW, PVC), poli(metakrylan metylu) (PMM) i poliakrylonitryl (PAN). Uzyskanie tych monomerów nie jest proste, dlatego jeżeli sam chciałbyś zacząć produkować plastik, musiałbyś: dysponować dużą wiedzą z zakresu chemii, odpowiednimi narzędziami oraz mieć jakiś surowiec do produkcji plastiku.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: