Ubezpieczenie szyb – warto?

  • 05.10.2018, 17:00
  • Grupa Tipmedia
Ubezpieczenie szyb – warto?
Ubezpieczenie szyb to jedna z najtańszych polis komunikacyjnych oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, która jednak nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród kierowców. Jak działa to ubezpieczenie? Czy warto je wykupić, a jeśli tak, na jakie elementy oferty zwracać uwagę? W artykule odpowiadamy na te pytania.

Czym jest ubezpieczenie szyb

Jak można się domyślać, ubezpieczenie szyb ma na celu pokrycie strat wynikających z ewentualnego zniszczenia szyb w aucie. Jako że takie sytuacje się zdarzają, a naprawa usterki związanej z rozbitą szybą należy do stosunkowo kosztownych, taka polisa wydaje się jak najbardziej rozsądna. Szczególnie że jej cena jest stosunkowo niska, bo składka zaczyna się od kilkudziesięciu złotych rocznie, niekiedy nie przekracza nawet 50 zł, jednak standard to 100-150 zł.

Co ważne, w przypadku szkody ubezpieczyciel nie ma obowiązku wymiany szyby na oryginalną – zapisy umowy mogą równie dobrze zezwalać na użycie gorszych jakościowo zamienników. Istotne jest także to, że likwidacja szkody z ubezpieczenia szyb nie prowadzi do utraty zniżek, co należy uznać za niewątpliwą korzyść. Podsumowując, ubezpieczenie szyb jest tanie i jak najbardziej warte uwagi, a powinni się nim zainteresować przede wszystkim właściciele nowych, wartościowych aut, w których wymiana szyb kosztuje naprawdę dużo.

Na co zwracać uwagę, wybierając ubezpieczenie szyb

Ponieważ ubezpieczenie szyb nie jest dobrowolne, towarzystwa mogą narzucać różne warunki. Chcąc wykupić tę polisę, należy sprawdzić przede wszystkim wysokość sumy ubezpieczeniowej, tak aby pokrywała koszt wymiany szyby w Twoim aucie. Przeważnie wynosi ona od 1000 do 2500 zł, co powinno być wystarczającą kwotą w przypadku większości modeli samochodów. Kolejna kwestia to obszar obowiązywania polisy, ponieważ często działa ona wyłącznie w Polsce, co jest niekorzystne dla kierowców jeżdżących regularnie zagranicę.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodowe, jakim jest ubezpieczenie szyb, może (ale nie musi) być objęte udziałem własnym, co oznacza, że w razie wystąpienia szkody właściciel w określonej części musi pokryć jej koszt z własnej kieszeni. Zwykle wysokość udziału własnego określa się procentowo w stosunku do wartości szkody i wynosi on przeważnie od 10% do 50%, choć w niektórych firmach może w ogóle nie występować.

Równie ważne są wszystkie wykluczenia z odpowiedzialności ubezpieczeniowej towarzystwa, czyli sytuacje, w których może ono nie wypłacić odszkodowania, nawet jeśli szyba zostanie rozbita. Oczywiście im ich więcej, tym gorzej z punktu widzenia kierowcy. Najczęściej wśród wykluczeń pojawiają się takie pozycje jak rażące niedbalstwo, szkody wyrządzone w sposób celowy oraz wynikające z nieprawidłowej naprawy pojazdu. Dokładne warunki każdej polisy zawsze reguluje umowa, dlatego zanim wykupisz wybraną ofertę, zapoznaj się z jej warunkami.

Grupa Tipmedia
Podziel się: