Czym jest komunikacja marketingowa?

  • 02.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest komunikacja marketingowa?
Komunikacja marketingowa, w której specjalizują się agencje PR, to w dużym uproszczeniu po prostu sposób, w jaki marka przekazuje informacje szerokiemu gronu odbiorców, stanowiącemu swoich potencjalnych klientów, a następnie odbiera reakcje z otoczenia i na ich podstawie formułuje kolejne komunikaty. Jak zadbać o komunikację marketingową w swojej firmie?

Jak prowadzić skuteczną komunikację marketingową?

Jak dowiedzieć się można z bloga E.C.H.O Communications, aby działania z zakresu komunikacji marketingowej przynosiły wymierne skutki należy zadbać o równowagę pomiędzy ilością treści, jaką dana firma wysyła do otoczenia a ilością komunikatów zwrotnych, które otrzymuje. Konieczne jest więc ustanowienie pewnego rodzaju dialogu pomiędzy daną firmą a jej otoczeniem marketingowym. W tym celu firmy oraz zatrudniane przez nie agencje zajmujące się PR-em wykorzystują różne kanały informacji, co pozwala na dopasowanie poszczególnym środkom przekazu najbardziej odpowiadających im form. Informacje w postaci krótkich spotów trafiają więc na przykład do telewizji czy radia, natomiast dłuższe treści, takie jak filmiki czy artykuły, znajdują swoje miejsce w Internecie. Idealnym miejscem na zamieszczenie niezbyt długiej, lecz szczegółowej recenzji produktu, mogą być również czasopisma kierowane do konkretnej grupy odbiorców.

Mogłoby się więc wydawać, że komunikacja marketingowa to nic innego jak promocja produktów i usług danej marki z wykorzystaniem wszelkich dostępnych mediów. W odróżnieniu od promocji, komunikacja marketingowa zakłada jednak, jak już wspomnieliśmy, nie tylko przesyłanie treści, ale też odbieranie reakcji i podejmowanie określonych działań w oparciu o dialog z klientem oraz szeroko pojętym otoczeniem marketingowym. Komunikacja marketingowa jest więc działaniem, które wymaga interakcji pomiędzy firmą a jej otoczeniem, podczas gdy promocja jest działaniem całkowicie jednostronnym.

Social media drogą do sukcesu

Jednym z głównych kanałów wykorzystywanych przez agencje PR w działaniach z zakresu komunikacji marketingowej jest Internet. Jego rola w marketingu rośnie od momentu, kiedy stał się on ogólnodostępnym medium służącym do wymiany informacji. Najważniejszym jednak czynnikiem, który sprawił, że to właśnie sieć jest dziś głównym kanałem przekazu informacji marketingowych, było bez wątpienia pojawienie się mediów społecznościowych. Dziś to one wiodą prym jeśli chodzi o kampanie marketingowe osiągające najlepsze wyniki. W przypadku komunikacji marketingowej pozwalają one na uzyskanie niemal natychmiastowej reakcji ze strony potencjalnych klientów, przez co Internet oraz media społecznościowe stały się dziś podstawowym kanałem przekazywania informacji z tego zakresu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: