Czy lokalna firma potrzebuje strony internetowej?

  • 22.11.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Czy lokalna firma potrzebuje strony internetowej?
Czy lokalna firma planując działania w internecie może zrezygnować z własnej strony internetowej? Odpowiedź na to pytanie jest złożona, jest tyle samo argumentów za i przeciw, a wiele zależy od branży.

Lokalne firmy, to często małe firmy o relatywnie niewielkich obrotach, a więc również niezbyt dużym budżetem na reklamę i marketing. Właściciele tych firm zdają sobie sprawę, że w warunkach rynkowej konkurencji prowadzenie aktywnych działań marketingowych i reklamowych jest koniecznością. Gdzie w takim razie kierują swoje pierwsze kroki? Obserwacja rynku wskazuje na reklamę wizualną oraz lokalne media, czyli gazety, radio, rzadziej telewizję. Internet jest wykorzystywany rzadziej, chociaż ta sytuacja szybko się zmienia. Nadal spory odsetek rezygnuje z marketingu w internecie, wiążąc go z koniecznością posiadania firmowej strony internetowej. A to oznacza koszty i trudności. Wielu drobnych przedsiębiorców nie ma czasu lub (i) umiejętności w tym zakresie, a zlecenie zbudowania i utrzymania strony internetowej na początku działalności nie jest traktowane jako zadanie priorytetowe.

Czy brak strony internetowej wyklucza tych przedsiębiorców z działań marketingowych i reklamowych w internecie? Oczywiście, że nie, ponieważ od wielu lat są inne możliwości. Co więcej, brak strony internetowej nie wyklucza obecności firmy w wynikach wyszukiwania Google, czyli jednej z najważniejszych form reklamy w internecie. Jest to możliwe, jeśli utworzymy wizytówkę w Google Moja Firma. Dla wielu zapytań Google stosuje geolokalizację i w takich przypadkach wizytówki firm i mapkę z zaznaczonymi firmami wyświetla jeszcze przed wynikami organicznymi. W sprzyjających warunkach wizytówką będzie wyświetlała się na wiele zapytań związanych z branżą w określonej lokalizacji. I to wszystko za darmo. W internecie są dostępne poradniki, jak dodać wizytówkę firmy, jak ją zweryfikować i jak to zrobić, aby pokazywała się jak najwyżej. To ważne, bo przecież nie tylko my wpadniemy na taki pomysł. Im większe miasto, tym większa konkurencja w tym zakresie. Jeśli firma ma fizyczny adres, to pojawi się również w mapkach Google (zobacz więcej - www.nvvi.eu/reklama-w-google). Do niedawna warto było również założyć konto Google+, ale ten kanał ulega likwidacji. Wizytówka Google zawiera nasz adres, telefon, godziny otwarcia, ofertę, adres mailowy, czyli to wszystko co na początku jest potrzebne do kontaktu z potencjalnym klientem. Oczywiście maila trzeba założyć, ale to można zrobić w programie pocztowym Gmail.

Kolejnym portalem, który oferuje sporo możliwości jest Facebook. Można w nim założyć stronę firmy, ze wszystkimi niezbędnymi danymi. Kontakt z potencjalnymi klientami jest możliwy przez maila albo komunikator Facebooka. Na firmowej stronie utworzonej na Facebooku możemy w prosty sposób prezentować nowości, promocje, ciekawostki branżowe i reagować na komentarze internautów. Warto to robić systematycznie, żeby nie stracić kontaktu z grupą, która nas obserwuje. Na Facebooku tworzone są grupy branżowe i związane z konkretnym miastem. Korzystając z profilu firmowego warto spróbować brać udział w dyskusjach na tych grupach. Budujemy w ten sposób świadomość swojej firmy we własnej lokalizacji, a jeśli udzielamy fachowych porad, to jesteśmy w stanie zbudować autorytet eksperta. Naturalny zasięg nie tak łatwo zbudować, dlatego warto sięgnąć po reklamę na Facebooku. Co prawda Facebook ma zasięg ogólnoświatowy, ale reklamę można doskonale targetować, ograniczając ją do określonego miasta lub obszaru. Można wybierać odbiorców pod względem wieku, płci, zainteresowań, wykształcenia, zajmowanego stanowiska lub wykonywanego zawodu. W ten sposób możemy skierować reklamy do wybranego grona osób, które uważamy za swoich potencjalnych klientów. Jeśli ustawimy czas wyświetlania reklam na dłuższy czas, to możemy sprawdzać statystyki i korygować ustawienia grupy docelowej. Możemy utworzyć kilka reklam i sprawdzać, która jest najbardziej skuteczna. Facebook pozwala na dosyć swobodne wybieranie celu reklamy, dlatego warto testować różne rozwiązania. Posiadanie własnej strony internetowej nie jest konieczne.

Kolejnym portale społecznościowym, który sprawdza się w niektórych branżach jest Instagram, który może być powiązany z kontem na Facebooku. Targetowanie informacji odbywa się za pomocą hashtagów, ale reklamy możemy kierować bardzo dokładnie na precyzyjnie wybraną grupę. Instagram jest popularny w branży noclegowej, turystycznej, w firmach z dziedziny mody i urody. Jeśli ktoś ma konto na Instagramie, to z pewnością zdaje sobie sprawę z potencjału jaki oferuje ten portal.

Firmy mogą znaleźć jeszcze więcej ciekawych możliwości promocji w internecie, korzystając z innych portali społecznościowych. Trzeba tylko sprawdzić co aktualnie jest modne, jakie portale rozwijają się. Wracając do początkowego pytania: czy strona internetowa jest potrzebna. Wykazaliśmy, że nie jest, ale po pewnym czasie warto ją zbudować. Własna strona internetowa firmy, to wirtualne miejsce, do którego powinny kierować wszystkie reklamy w internecie, bo na niej jest zawsze aktualna oferta i wszystkie potrzebne dane. Część klientów przejdzie do nas wprost z portalu społecznościowego, ale niektórzy będą szukać szerszej informacji. Trzeba zdawać sobie sprawę, że strona internetowa otwiera przed lokalna firmą kolejne kanały marketingowe, które napędzają się wzajemnie z działaniami w portalach społecznościowych. Inna sprawa to sposób realizacji tych działań. Zbudowanie strony, utworzenie i prowadzenie kont w portalach społecznościowych wymaga sporo czasu i umiejętności. Można to robić samemu albo zlecić zewnętrznym wykonawcom. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady, ale outsourcing na pewnym etapie jest nieunikniony. Zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić - www.nvvi.eu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: