Fototapety – garść przydatnych informacji

  • 22.11.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Fototapety – garść przydatnych informacji
Decydując się na zastosowanie fototapet jako dekoracji wnętrza, powinniśmy jak najlepiej poznać produkt, jeszcze przed podjęciem decyzji. Musimy wiedzieć, czego możemy oczekiwać, jaki efekt uzyskać. Fototapety drukowane na wymiar są droższe od standardowych, dlatego dbałość o kompozycję jest wskazana.

Fototapety oferowane współcześnie mają niewiele wspólnego z produktami dostępnymi kilkadziesiąt lat temu. Dawniej był to synonim kiczu i tandety, dzisiaj jest to bardzo nowoczesny produkt wysokiej jakości. Niestety dawne postrzeganie fototapety nadal jest zakorzenione i wielu ludziom fototapeta kojarzy się z wyblakłym widoczkiem z palmami z egotycznej plaży. Takie wyobrażenie o fototapetach można nadal spotkać na blogach lub forach. Dowodzi to, że wiele osób nie zna nowoczesnych fototapet, chociaż można je kupić od ponad dziesięciu lat.

Nowoczesne fototapety to zupełnie inny produkt od fototapet dostępnych 20-30 lat temu, dotyczy to zwłaszcza fototapet drukowanych na zamówienie. To właśnie tego rodzaju fototapety cieszą się popularnością, mimo nieco wyższej ceny. Współczesne fototapety drukowane są na zamówienie, w jednym egzemplarzu, na konkretnie podane wymiary. Kreowanie i przygotowanie gotowego produktu do wydruku wykonuje się siedząc przed komputerem, na specjalnej stronie internetowej, która w praktyce jest również sklepem internetowym.

Przygotowanie do wydruku fototapety zaczyna się od wyboru zdjęcia z bazy udostępnionej przez sklep. Oczywiście znajdziemy tam również słynne widoki egzotycznej plaży z palmami, ale wybór jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu baza liczy kilkanaście milionów sztuk zdjęć i grafik. Kolejny etap to kadrowanie zdjęcia na podstawie uprzednio wprowadzonych wymiarów fototapety. Wymiary deklarują proporcje wymiarowe ramki do kadrowania, którą możemy powiększać, zmniejszać i przesuwać na zdjęciu. W ten sposób mamy możliwość wybrania najlepszej kompozycji. Pamiętajmy, aby nie wybierać do wydruku zbyt małego fragmentu zdjęcia, bo przecież fototapeta to bardzo duże powiększenie i możemy mieć widoczne piksele. I to w zasadzie wszystko, teraz wystarczy opłacić zamówienie i zatwierdzić wydruk (galeria fototapet - fototapety.art).

Nowoczesna fototapeta drukowana jest na grubym syntetycznym papierze o gramaturze ok. 200g. Druk atramentowy z użyciem ekologicznych farb drukarskich do zastosowań mieszkalnych nie wprowadza żadnych niepożądanych oparów i zapachów do wnętrza. Jakość wydruku określana jest jako fotograficzna. Fototapetę nakleja się jak standardową tapetę, a w wersji premium na spodnią warstwę jest nałożony klej, który trzeba zwilżyć przed nałożeniem na ścianę. Gotową fototapetę można laminować i w ten sposób zwiększyć jej odporność mechaniczną, zwłaszcza na zadrapania. Fototapeta staje się wówczas odporna wodę, można ją zmywać wilgotną ścierką lub gąbką. Tak przygotowana fototapeta może być naklejana nawet w kuchni lub łazience, a w pokoju dziecięcym przetrwa znacznie dłużej.

Paradoksalnie najtrudniejszą rzeczą jest wybór motywu na fototapetę, wynikający z bogactwa propozycji. Nie chcemy nikomu narzucać gotowych rozwiązań, bo jest to sprawa gustu. W internecie jest dostępnych bardzo dużo przykładowych aranżacji i wizualizacji, więc korzystajmy z tego. Podpatrujmy rozwiązania, być może któreś z nich stanie się inspiracją dla naszej aranżacji salonu lub sypialni? Zwróćmy uwagę, że fototapeta nie musi być przyklejana na całą ścianę. Często wiele lepszym rozwiązaniem jest przyklejenie dekoracji na części ściany, na przykład na szerokości łózka w sypialni (zobacz - fototapety.art/dekoracje/fototapety-do-sypialni). W dodatku sporo zaoszczędzimy, bo mniejsza fototapeta to mniejszy wydatek. Jak wspomniano fototapeta to w zasadzie bardzo duże zdjęcie o rozmiarach liczonych w metrach. Postrzegamy ją nieco inaczej niż małe zdjęcie na ekranie komputera, które oceniamy patrząc na całość. Fototapetę oceniamy raczej patrząc na poszczególne fragmenty, co powinno nam zwrócić uwagę na to, jakie motywy wybierać. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, że wybierzemy dobrze, zdajmy się na porady fachowców od dekoracji wnętrz.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: