Pracujesz w biurze – zadbaj o kręgosłup

  • 27.11.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Pracujesz w biurze – zadbaj o kręgosłup
Każda praca wymaga wykonywania czynności w niewygodnej lub nienaturalnej pozycji. Rzecz w tym, aby takie sytuacje ograniczać również wówczas, kiedy wykonujemy z pozoru lekką pracę w biurze.

Praca w biurze uznawana jest powszechnie za lekką pracę, czyli taką, która nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Tymczasem istnieje również związane z ergonomią pojęcie obciążenia biologicznego organizmu i praca siedząca badana pod tym kątem wygląda gorzej. Praca siedząca wiąże się z kilkugodzinnym przebywaniem w tej samej pozycji, co wymaga stałego napięcia mięśni. Z fizjologicznego punktu widzenia jest to nieprawidłowość, która hamuje przepływ krwi i przyczynia się do powstawania żylaków, puchnięcia nóg i innych dolegliwości. Oprócz tego zmęczone mięśnie karku i pleców zaczynają boleć i mamy trudności z utrzymaniem prawidłowej pozycji ciała. Sytuacja się pogarsza i mogą pojawić się inne dolegliwości.

Obciążenie biologiczne organizmu związane jest głównie ze zwiększonymi naciskami na krążki międzykręgowe (dyski), które ulegają szybszej degradacji i prowadzą do schorzeń kręgosłupa. Degradacja postępuje szybciej, jeśli siedzimy nieprawidłowo. Zła pozycja w czasie pracy siedzącej może prowadzić do bólu nóg (uda, łydki, kolana), bólu karku i mięśni grzbietowych oraz bólu w odcinku szyjnym. Ból to nie tylko oznaka zmęczenia, ale również postępującej degeneracji. Jak uchronić się od bólu? Jak jest prawidłowa pozycja siedząca? W zasadzie przyjęcie prawidłowej pozycji ciała nie jest trudne, bo w skrócie chodzi o to, żeby trzymać łydki i kręgosłup pionowo, a uda poziomo. Do tego nie wystarczą zwykłe krzesła, potrzebne są meble, które uznawane są za ergonomiczne i są wyposażeniem ergonomicznego stanowiska pracy (zobacz - www.ergo-fotel.pl).

Najważniejszym meble biurowym jest w tym przypadku fotel biurowy w zestawie z biurkiem, przepisy prawne nazywają to krzesłem biurowym i stołem. Zestaw krzesło-stół powinien umożliwiać pracownikowi zajęcie prawidłowej pozycji ludziom o różnych wymiarach ciała. Umożliwia to regulacja wysokości siedziska i kąta pochylenia oraz wysokości oparcia. Dodatkowo siedzisko i oparcie są wyprofilowane zgodnie z kształtem ciała ludzkiego, przez co naciski jednostkowe na mięśnie są zmniejszone i nie powodują zmęczenia. Dodajmy do tego materiał na obicia, który przepuszcza powietrze, a w zasadzie parę wodną, długie siedzenie nie powoduje wówczas przepocenia, utraty komfortu i szybszego zmęczenia (więcej - www.ergo-fotel.pl/fotele-krzesla-do-komputera). Stół powinien mieć regulowaną wysokość, ale takie stoły są drogie, więc zdecydowana większość poprzestaje na regulowanych fotelach. Niższe osoby muszą się poratować podnóżkami. Żeby zadbać o odcinek szyjny musimy mieć możliwość regulacji monitora komputera. O to nietrudno, bo oferta uchwytów na monitory jest bogata. Na zakończenie trzeba dodać, że ergonomiczne stanowisko pracy dba o nadgarstki i łokcie, które są szczególnie narażone podczas pracy z klawiaturą.

Czy znajomość zasad prawidłowej pracy siedzącej i ergonomiczne meble biurowe uchronią nas przez schorzeniami kręgosłupa? W wielu przypadkach tak, ale często to za mało. Trzeba robić kilkuminutowe przerwy co godzinę i wykonać w tym czasie kilka ćwiczeń rozluźniających. Po pracy trzeba się trochę poruszać, aktywność fizyczna w tym przypadku to nie slogan, tylko rzeczywista potrzeba. Dobrze jest znaleźć trochę czasu w domu wieczorem, żeby wykonać serię ćwiczeń McKenzie. Są to ćwiczenia dla ludzi, którzy odczuwają bóle pleców i kręgosłupa, ale można je stosować profilaktycznie. Sposób wykonywania tych ćwiczeń można znaleźć na YouTube.

Ból kręgosłupa może mieć różne podłoże. Jeśli pojawia się zbyt często trzeba się skonsultować z lekarzem. Być może pomogą doraźne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale przydatna bywa fizjoterapia i ćwiczenia. Czasem jest to ból nieswoisty, bez żadnej uchwytnej przyczyny i mija po kilku dniach. Czasem przyczyna jest o wiele groźniejsza. Każdy przypadek wymaga indywidualnej diagnozy i dobrania odpowiednich metod leczenia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: