Za co odpowiadają alternatory w samochodach?

  • 10.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Za co odpowiadają alternatory w samochodach?
Akumulator to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie. Jeśli nie będzie sprawny, możemy zapomnieć o wyruszeniu w jakąkolwiek podróż. Dlatego bardzo ważne jest, by monitorować stan takich elementów jak rozrusznik i alternator. Dlaczego?

Po co w aucie rozrusznik?

Kiedy chcemy udać się w podróż samochodem, zawsze wykonujemy te same czynności. Siadamy za kierownicą, zapinamy pasy i przekręcamy kluczyk w stacyjce. Po krótkim czasie słyszymy warkot silnika i auto jest już praktycznie gotowe do jazdy. Co tak naprawdę dzieję się w tym czasie pod maską? Największą rolę odgrywa wówczas rozrusznik. To on wprawia w ruch wał korbowy silnika, nadając mu prędkość, która umożliwi silnikowi samodzielną pracę. Aby tak się stało, rozrusznik potrzebuje ogromnej dawki energii, którą pobiera z akumulatora. W zależności od rodzaju pojazdu może to być nawet 600A. Dlatego właśnie tak bardzo istotne jest regularne sprawdzanie poziomu naładowania baterii. Jeśli bateria nie będzie w pełni naładowana, mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika. Stąd też pojawiają się utrudnienia z prawidłowym wskazaniem usterki. Jej znalezienie wymaga często sprawdzenia każdego ze wspomnianych elementów.

Alternator – zasada działania

Podzespołem, który ma czuwać nad prawidłowym poziomem naładowania baterii w samochodzie, jest alternator. Jest to nic innego jak prądnica prądu przemiennego. Została ona wynaleziona w 1891 roku przez Nikola Teslę. Do dziś rozwiązanie to wykorzystuje się w samochodach. Zadaniem alternatora jest wytwarzanie prądu podczas pracy silnika i magazynowanie go w akumulatorze. Dzięki niemu możemy korzystać w trakcie jazdy z urządzeń elektrycznych bez obaw o przedwczesne rozładowanie się baterii.

Co się dzieje, gdy alternatory nie pracują prawidłowo?

Awaria tego podzespołu może także doprowadzić do całkowitego unieruchomienia pojazdu. Jeśli alternatory będą produkowały zbyt dużo energii, może dojść do przeładowania i uszkodzenia akumulatora. Zbyt mała jej ilość może z kolei doprowadzić do całkowitego rozładowania baterii. Szczególnie możliwe jest to w sytuacji, gdy nie korzystamy często z samochodu, lub robimy to na krótkich odcinkach. Wówczas alternator nie zdąży naładować akumulatora. Awaria tego podzespołu jest natomiast sygnalizowana przez ikonkę ładowania akumulatora. Wówczas najlepiej udać się do warsztatu w celu zdiagnozowania problemu. W tym miejscu znajdziesz jeden z nich. Jeśli okaże się, że alternatory są do wymiany, mechanik może zaproponować ci jego regenerację. To zdecydowanie najpewniejsze i najbardziej korzystne finansowo rozwiązanie.

Grupa Tipmedia
Podziel się: