Sposoby na kurzajki. Czy można pozbyć się ich domowymi sposobami?

  • 19.06.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Sposoby na kurzajki. Czy można pozbyć się ich domowymi sposobami?
Brodawka, potocznie zwana kurzajką, to zmiana skórna, która charakteryzuje się szarą, nierówną, grudkowatą powierzchnią. Zwykle nie powodują bólu ani swędzenia, lecz trzeba je leczyć.

Dlaczego powstają kurzajki?

Kurzajka jest spowodowana wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, którym najczęściej zarażają się dzieci do 12 roku życia. Wirus ten, po dostaniu się do organizmu powoduje przerost keratyny, a w efekcie powstaje kopuła stworzona ze zrogowaciałych komórek, która chroni namnażające się pod nią wirusy. Kurzajki są bardzo zaraźliwe, wirusy mogą przenieść się przy podaniu ręki, lub przez przedmioty, które często się dotyka, np. pilot czy poręcz. Zwykle nie dają dolegliwości bólowych ani swędzenia, lecz jeśli brodawka pojawi się na stopie, może powodować dyskomfort podczas chodzenia.

Domowe sposoby na kurzajki.

Można zastosować jaskółcze ziele. W łodygach tej rośliny znajduje się pomarańczowy sok, który zawiera alkaloidy, aminy biogenne, flawonoidy oraz sole mineralne. Substancje te zwalczają kurzajki w ciągu kilku dni, niekiedy dłużej, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jaskółcze ziele trzeba stosować ostrożnie, tak aby nie dostało się do oczu. Kolejnym sposobem jest mniszek lekarski, który stosuje się podobnie jak jaskółcze ziele, smarując zmianę sokiem z łodygi.

Czosnek również jest stosowany na kurzajki, wystarczy rozgnieść ząbek, przyłożyć do zmiany i zakleić plastrem. Takie opatrunki trzeba zmieniać co kilka godzin i robić około 10 dni. Następnym domowym sposobem jest cytryna i ocet. Trzeba zalać octem pokrojoną cytrynę i odczekać kilka godzin. Po tym czasie należy położyć cytrynę na brodawkę i zakleić plastrem. Taki okład także zmieniamy co kilka godzin i stosuje się je również około 10 dni.

Leczenie farmakologiczne i inne zabiegi.

Domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne, wtedy najczęściej sięgamy po preparaty dostępne w aptece. Znajdziemy preparaty w formie płynu, żelu, kremu, aerozolu, sztyftu lub plastrów. Mają one na celu zmiękczenie brodawki oraz jej złuszczenie. Jeśli to nie przynosi efektu, brodawka może być usunięta ciekłym azotem, czyli krioterapią. Poza tym wykorzystuje się także elektrokoagulację, łyżeczkowanie oraz laseroterapię. W zależności od rozległości zmian usuwa się je również chirurgicznie. Wyleczenie kurzajek niestety nie daje pewności, że zmiany nie powrócą.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: