Pyłek brzozy- najczęstsza przyczyna występowania alergii wziewnych w Polsce.

  • 19.06.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Pyłek brzozy- najczęstsza przyczyna występowania alergii wziewnych w Polsce.
W Polsce pyłek brzozy, to najczęstszy alergen po pyłkach traw, który powoduje alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek i atopową astmę pyłkową. Pylenie brzozy przypada na drugą połowę kwietnia i początek maja. Objawy pojawiają się nagle i gwałtownie, a stopień nasilenia objawów, zależy od miejsca pobytu osoby uczulonej.

Stężenie pyłku brzozy w powietrzu.

Pyłek brzozy osiąga bardzo wysokie stężenie w powietrzu atmosferycznym i zależy to od ilości zanieczyszczeń zawartych w powietrzu, Badania wykazały, że w miastach, w pobliżu ruchliwych ulic stężenie pyłku brzozy jest większe niż w miejscach oddalonych od ruchu samochodowego. Ponadto zanieczyszczenia przemysłowe mają negatywny wpływ na nabłonek dróg oddechowych, ułatwiając tym wnikanie alergenu do organizmu. Najwyższe stężenie pyłku brzozy występuje w pierwszych dniach okresu pylenia, wtedy natychmiast i gwałtownie pojawiają się objawy alergii.

Objawy uczulenia na pyłek brzozy.

Objawami są typowe dla alergicznego nieżytu nosa i spojówek, czyli: wodnista wydzielina z nosa, świąd nosa, kichanie, niedrożność nosa, łzawienie i zaczerwienienie spojówek. W okresie najwyższego pylenia brzozy mogą pojawić się objawy astmy pyłkowej, czyli duszność, świszczący oddech, napadowy kaszel, uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Alergie krzyżowe i Zespół Alergii Jamy Ustnej

Pyłek brzozy daje odczyny krzyżowe z olchą, leszczyną, roślinami takimi jak: jabłka, gruszka, wiśnia, poziomka oraz z melonem, kiwi, czereśnią, morelą, pomarańczą, awokado, oliwkami i innymi. Nie znaczy to, że bezwzględnie należy unikać tych owoców. Niektórym szkodzą tylko niektóre z nich oraz tylko w postaci surowej lub ugotowanej. Zespół Alergii Jamy Ustnej, inaczej OAS, jest ściśle związany z alergią krzyżową. Czasem, zanim pojawią się objawy alergii pyłkowej, najpierw występuje uczulenie na pokarmy. Objawami OAS może być pokrzywka kontaktowa, nieżyt nosa, obrzęk krtani, duszność, obrzęk tkanek głębszych rąk i jamy ustnej.

Jak radzić sobie z alergią?

Leczenie objawowe polega na łagodzeniu alergicznego nieżytu nosa. Stosowane są leki antyhistaminowe oraz leki zawierają zwykle lewocertyzynę, np. Contrahist, Claritine lub Aleric Deslo Active. W niektórych przypadkach stosowane są również kortykosteroidy, które leczą zapalenia pochodzenia alergicznego. Aby uniknąć alergii krzyżowej, pomocne jest unikanie alergenów pokarmowych, które ją powodują. Poza tym zaleca się unikanie alergenu, czyli niewychodzenie z domu w momencie największego pylenia brzozy oraz gdy świeci słońce.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: