Zapalenie błony śluzowej żołądka- jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

  • 19.06.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Zapalenie błony śluzowej żołądka- jakie są przyczyny, objawy i sposoby…
Wszelkie stany będące skutkiem uszkodzenia wewnętrznej ściany żołądka oznaczają zapalenie błony śluzowej żołądka. Ponad 90% zachorowań jest spowodowane zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jest to schorzenie bardzo częste, ponieważ około 80% populacji dorosłej w Polsce jest zakażone tą bakterią.

Przyczyny i objawy.

Oprócz zakażenia bakterią Helicobakter pylori, do zachorowania może dojść na skutek używania alkoholu lub niektórych leków, głównie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wtedy mamy do czynienia najczęściej z krwistymi wymiotami i stolcami oraz z bólem i dyskomfortem w środkowym podbrzuszu. W przypadku wystąpienia krwi w stolcu i wymiocinach należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Zakażenie bakterią zaś zazwyczaj nie daje żadnych objawów, ale u niektórych osób mogą pojawić się lekkie objawy dyspeptyczne, czyli wczesne uczucie sytości, poposiłkowe uczucie pełności, ból lub uczucie pieczenia w nadbrzuszu.

Zapalenie błony śluzowej żołądka może mieć także podłoże autoimmunologiczne, czyli organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnej tkance. Wtedy może dojść do ciężkiej postaci niedokrwistości.

Najlepszym sposobem zdiagnozowania zapalenia błony śluzowej żołądka jest endoskopia górnego odcinka układu pokarmowego. Inne badania takie jak ultrasonografia jamy brzusznej, morfologia i biochemia krwi mogą okazać się nieprzydatne.

Sposoby leczenia.

W przypadku gdy choroba jest wywołana bakterią Helicobacter pylori, najistotniejsze jest, aby wyeliminować ją z organizmu, stosując tzw. eradykację, czyli przyjmowaniu kilku określonych leków przez określony czas. Osoby, które są zmuszone do przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a powodują one zapalenie błony śluzowej, zalecane jest przyjmowanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku, np. Controloc 20, Pantoprazol, Contix. W autoimmunologicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka konieczne jest dożywotnie stosowanie witamin B12, ponieważ zapobiega to niedokrwistości. W tej postaci choroby również polecane są leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Nie warto leczyć się na własną rękę, niekiedy zapalenie błony śluzowej żołądka może prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej, a czasem do interwencji chirurgicznej.

Jeśli uda się wyeliminować przyczynę choroby, wyleczenie jest niemal pewne, lecz nie jest to regułą. Czasem zmiany są tak zaawansowane, że mimo usunięcia przyczyny, wyleczenie może okazać się niemożliwe.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: