Problemy ze współżyciem po porodzie- jak sobie z nimi radzić?

  • 19.06.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Problemy ze współżyciem po porodzie- jak sobie z nimi radzić?
Ciąża i poród istotnie wpływają na pożycie intymne, czasem pojawiają się problemy ze współżyciem związane z bólem lub strachem. Kobieta skupiona jest na dziecku, pojawia się zmęczenie i obniżenie libido. Ważne jest, aby nie ukrywać swoich obaw i wspólnie z partnerem rozwiązać problem.

Jakie mogą wystąpić problemy?

Po porodzie kobieta musi przejść przez okres połogu, który trwa 6 tygodni. Wtedy macica się obkurcza i występuje krwawienie, dlatego w tym czasie zaleca się powstrzymać od współżycia. Najczęstszym problemem u kobiet po porodzie jest ból podczas stosunku. Libido u kobiety ulega obniżeniu, a za tym idzie brak dostatecznego nawilżenia pochwy.

Dlaczego tak się dzieje?

Ból podczas stosunku oraz suchość pochwy jest spowodowane podniesionym poziomem prolaktyny po porodzie, szczególnie u kobiet karmiących piersią. Skutkiem podniesionej prolaktyny jest spadek libido, natomiast obniżony poziom estrogenów powoduje suchość pochwy, co utrudnia współżycie, powodując ból. Po porodzie naturalnym może również pojawić się bolesność po nacięciu krocza oraz niechęć do współżycia spowodowany obawą przed zajściem w kolejną ciążę.

Jakie są na to sposoby?

Jeśli pojawia się ból podczas stosunku, należy skonsultować się lekarzem i wykluczyć obecność stanu zapalnego lub nieprawidłowego gojenia się rany po nacięciu krocza. W tym przypadku można również zacząć masować bliznę oliwką, aby ją uelastycznić.

W problemie suchości pochwy pomagają żele nawilżające stosowane przed stosunkiem. Nie wolno zapominać również o czułości i namiętności przed zbliżeniem, pomaga to kobiecie osiągnąć podniecenie, a tym samym nawilżenie pochwy.

Jeśli istnieje obawa przed zajściem w kolejną ciążę, nie warto ryzykować uprawiać seksu bez zabezpieczenia. Nie każda kobieta wie o tym, że możliwe jest rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej już w czasie połogu, nawet przy karmieniu piersią. Natomiast w przypadku gdy kobieta z jakiś przyczyn nie stosuje takiej antykoncepcji, należy stosować prezerwatywy, np. Durex invisible, Unimil, Conamore. Można wybrać te dodatkowo nawilżane, które obniżają ryzyko uczucia suchości i podrażnień podczas stosunku.

Skupiona na opiece nad dzieckiem matka jest po prostu zmęczona, niewyspana i zwyczajnie nie ma ochoty na seks. Ważna jest rozmowa z partnerem na ten temat. Przy odrobinie cierpliwości wszystkie problemy z czasem miną, a poza tym można zainicjować inne formy seksu niż klasyczny stosunek pochwowy.

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: