Witamina B2 i jej właściwości

  • 16.07.2019, 19:00
  • Grupa Tipmedia
Witamina B2 i jej właściwości
Witamina B2 jest jedną z witamin, której nie może zabraknąć w organizmie człowieka. Zostaje ona przyjmowana zarówno w spożywanych produktach, jak i w formie suplementu diety. Osoby, które zmagają się ze słabą odpornością przede wszystkim powinny po nią sięgnąć, ale czy tylko one?

 

Witamina B2 – rola w organizmie

Niedobór witaminy B2 jest groźny dla człowieka, z tego względu, że bierze ona udział w dostarczaniu tlenu do soczewki oka, co przekłada się na dobre widzenie. Kiedy więc wzrok bezustannie pogarsza się, należy jak najszybciej rozpocząć przyjmowanie witaminy i możliwe, że wszystko wróci do normy. Witamina B2 wpływa pozytywnie na system immunologiczny, co sprawia, że organizm lepiej broni się przed stanami zapalnymi oraz wirusami. Odgrywa niemniejsza rolę w utlenianiu oraz redukcji aminokwasów i lipidów. W połączeniu z innymi witaminami oraz substancjami wpływa na ważne procesy odbywające się w organizmie człowieka, mowa chociażby o ciśnieniu krwi, czy też pracy serca. Działanie, jakie wykazuje witamina B2 jest ściśle połączone z układem nerwowym, gdyż bez omawianej witaminy organizm jest w stanie nabawić się depresji, albo stanów lękowych.

 

Witamina B2 – niedobór

Kiedy do organizmu nie zostaje dostarczana odpowiednia ilość witaminy B2 można zauważyć u siebie problemy ze wzrokiem, niedokrwistość, a także schorzenia związane z układem nerwowym. Człowiek zauważy u siebie mniejsze ilości włosów, a także uczucie pieczenia niedaleko pochwy, będzie mu towarzyszyć bezustanne zmęczenie oraz brak możliwości skupienia uwagi. Pacjenci narzekają także na zapalenie języka, biegunki tłuszczowe, zapalenie skóry, łojotok oraz światłowstręt. Nadmiar witaminy B2 jest zdecydowanie lepszy niżeli niedobór, gdyż jej zbyt duże ilości zostają usuwane razem z moczem i nie wpływają w żaden sposób na samopoczucie.

 

Witamina B2 – występowanie

Gdzie występuje witamina B2 to pytanie, które zadają sobie osoby zmagające się z wymienionymi powyżej dolegliwościami, albo te pragnące im zapobiec. Nie trzeba się jednak bardzo natrudzić, żeby znaleźć witaminę B2 w pożywieniu. Występuje ona w mięsie, wędlinach, wątróbce, ziemniakach, nasionach roślin strączkowych, a także zbożach. Gdzie jest jej najwięcej? Witamina B2 występuje głównie w mleku oraz przetworach mlecznych (ser, jogurt, maślanka), jajkach, migdałach, grzybach, łososiu, pstrągu, makreli oraz nasionach.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: