Witamina B12 – właściwości i suplementacja

  • 16.07.2019, 19:00
  • Grupa Tipmedia
Witamina B12 – właściwości i suplementacja
Układ nerwowy nie funkcjonuje bez niej prawidłowo, ale znacznie większą rolę odgrywa ona w regulacji produkcji czerwonych krwinek. Mowa oczywiście o witaminie B12. Wspiera ona osoby walczące z anemią oraz zmagające się z potężnymi dawkami stresu, dlaczego j jest taka ważna?

Witamina B12 – jak działa?

Właściwości, które posiada witamina B12 sprawiają, że można śmiało stwierdzić, że ludzki organizm nie może się bez niej obejść. Dotyczą one przede wszystkim układu nerwowego, gdyż odpowiedni poziom witaminy jest jednoznaczny ze dobrym zdrowiem psychicznym. Odpowiada ona za regulację produkcji czerwonych krwinek, które są ściśle powiązane z brakiem anemii. Suplementacja B12 powinna rozpocząć się, kiedy osoba zajmuje wysokie stanowisko w pracy, co łączy się z dużymi dawkami obowiązków, stresu oraz napiętych nerwów każdego dnia. Na co jest dobra witamina B12? Sprawia, że ryzyko wystąpienia nowotworu zdecydowanie zmniejsza się, a także chroni przez chorobą Alzhaimera.

 

Witamina B12 – właściwości

Witamina ta odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego, a także sprawia, że człowiek nie zmaga się z anemią. Za co odpowiada witamina B12? Sprawia ona, że człowiek ma apetyt, odgrywa ważną rolę w syntezie białe, metabolizmie węglowodanów oraz tłuszczu, wpływa na powstanie otoczki nerwowej. Bierze udział w tworzeniu się erytrocytów.

 

Witamina B12 – niedobór

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy b12 to pytanie osób, które zauważą u siebie negatywne skutki uboczne związane z brakiem odpowiedniej diety. Zmagają się z nią osoby przebywające na diecie wegetariańskiej oraz jej jeszcze bardziej restrykcyjnej wersji – diecie wegańskiej. Niedobór pojawia się także w przypadku zaburzeń autoimmunologicznych oraz przyjmowaniu zbyt dużych dawek alkoholu. Skutki niedoboru wpływają przede wszystkim na układ pokarmowy oraz układ nerwowy.

Niedobór witaminy b12 jest widoczny przede wszystkim w nadmiernej bladości skóry, bezustannym zmęczeniu mimo przesypiania odpowiedniej ilości godzin oraz dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Pacjenci nie mają apetytu, tracą wagę oraz nie odczuwają smaku potraw, występuje u nich odczucie mrowienia kończyn, a także tracą one humor.

Gdzie występuje witamina B12? Można ją znaleźć przede wszystkim w mięśnie oraz produktach mięsnych, jajach, rybach, produktach mlecznych oraz zbożowych.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: