Botoks w medycynie estetycznej

  • 12.07.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Botoks w medycynie estetycznej
Botoks, a więc toksyna botulinowa typu A zwana niekiedy jadem kiełbasianym jest naturalną, silną trucizną, która w niewielkich ilościach wykorzystywana jest w dermatologii, medycynie estetycznej oraz kosmetologii. Wstrzykiwanie botoksu to sposób na wygładzenie zmarszczek mimicznych np. kurzych łapek. Od pewnego czasu wykorzystywany jest również do podnoszenia opadających kącików ust (zmarszczek palacza zlokalizowanych nad górną wargą). Coraz częściej botoks znajduje zastosowanie przy zmniejszaniu zmarszczek na dekolcie i szyi.

Jak działa toksyna botulinowa?

Botoks, który wstrzykiwany jest w okolice zmarszczki, skutecznie blokuje przewodzenie impulsów nerwowych odpowiedzialnych za wywoływanie skurczów mięśni twarzy i tworzenie zmarszczek. W danym miejscu mięśnie ulegają paraliżowi i tracą zdolność kurczenia się. Skóra przestaje się marszczyć, a marszczki nie pogłębiają się. Twarz nadal prezentuje się jednak naturalnie. Przez jakiś czas po zabiegu skóra może być jednak nieco podrażniona i obrzęknięta. Czasem powstaje siniak, który znika jednak po kilku dniach. Widoczna poprawa wyglądu następuje na kilka miesięcy.

Przebieg zabiegu z użyciem botoksu

Botoks to substancja bardzo popularna w kosmetologii i medycynie estetycznej. Zabiegi z jej udziałem uchodzą za bezbolesne i bezproblemowe. Trwają maksymalnie kilkanaście minut i nie wymagają szczególnego przygotowania się. Przed przystąpieniem do ostrzykiwania należy jedynie skórę schłodzić lodem. W okolice czoła wstrzykuje się 8 dawek toksyny botulinowej, a w okolicy kurzych łapek po 3. Na powiekach wystarczające jest już jedno wstrzyknięcie. Na koniec skórę schładza się i smaruje kremem z dodatkiem witaminy K, który ma zapobiegać powstawaniom siniaków. Po zabiegu przez trzy godziny nie należy twarzy dotykać i jej masować. Co ciekawe, w przypadku stosowania botoksu nie ma górnej i dolnej granicy wiekowej.  Coraz częściej na zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej z udziałem toksyny botulinowej decydują się panie młode, przed 30. rokiem życia. Mogą tym samym zlikwidować pierwsze zmarszczki mimiczne.

Zabieg

Sam zabieg ostrzykiwania botoksem  uważany jest za dość kosztowny, chociaż z roku na rok jest dostępny dla coraz szerszej grupy kobiet. Sporo w tym przypadku zależy od ilości wykorzystanej toksyny. Zastrzyk w okolice kurzych łapek na obu oczach to koszt 800-900 złotych. Nieco droższe są zabiegi w okolicy czoła. Zabiegi te nie są tanie, ale dają doskonałe efekty. Warto przy tym postawić na doświadczonego lekarza i sprawdzony gabinet medycyny estetycznej lub kosmetyczny. Takie zabiegi wykonywane są m.in. w klinice Soft Skin (softskin-clinic.pl).

Czy botoks wiąże się ze skutkami ubocznymi?

W zdecydowanej większości przypadków zabieg wstrzykiwania botoksu jest bezpieczny. Pozostaje po nim jedynie siniak, który szybko znika. Jedynie 1-2% przypadków zabiegi z udziałem jadu kiełbasianego mogą spowodować poważniejsze skutki uboczne np. bóle głowy, wymioty nudności czy objawy grypopodobne. Pewne skutki uboczne dotyczą również wyglądu samej twarzy. Są to m.in. opadające powieki, osłabienie mięśni twarzy, zaczerwienienie skóry twarzy czy rozprzestrzenienie się botoksu na mięśnie twarzy. Warto przy tym pamiętać, że są to przypadki bardzo rzadkie.

Przeciwwskazania do zabiegu z udziałem botoksu

Nowoczesna kosmetologia i medycyna estetyczna bez botoksu nie mogłyby istnieć. Zastrzyki z toksyną botulinową są bezpieczną metodą usuwania zmarszczek, ale są pewne przeciwwskazania do wykonania tego zabiegu. Przede wszystkim ostrzykiwań botoksem nie należy przeprowadzać u osób z osłabionymi mięśniami. Ponadto przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są ciąża i menstruacja. Botoks nie jest zalecany przy przyjmowaniu leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i rozrzedzających krew. Bardzo uważać trzeba na aspirynę. Zawarty w niej kwas acetylosalicylowy sprawia bowiem, że skóra staje się o wiele bardziej podatna na powstawanie mało estetycznych i bolesnych siniaków. Lekarze nie wykonują zabiegów na skórze ze stanami zapalnymi np. mocnym trądzikiem. Warto więc wcześniej wszystkie zmiany wyleczyć.

 

 

 

Soft Skin Dermaclinic

ul. Dąbrowskiego 32/1u

50-457 Wrocław

Tel. 48 512 822 207

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: