O czym pamiętać podczas okresu próbnego w pracy?

  • 27.09.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
O czym pamiętać podczas okresu próbnego w pracy?
Okres próbny to bardzo ważny czas dla każdego nowego pracownika. Musi on wykazać się zaangażowaniem i chęcią do wzmożonej pracy, a także powinien zrobić odpowiednie wrażenie na pracodawcach. Podczas okresu próbnego warto pamiętać o kilku rzeczach, dzięki którym będziemy w stanie go przetrwać i przedłużyć naszą współpracę z daną firmą.

1. Dobre wrażenie

Na dobre wrażenie w pierwszych miesiącach danej pracy składa się przede wszystkim wizerunek oraz podejście do pełnionych obowiązków. W pierwszym przypadku liczy się schludny i porządny strój, a także zachowanie pełne ogłady i powściągliwości. W drugim, zaangażowanie, chęć do pracy i nauki, a także pełna uwaga w stosunku do pracodawcy i nowych kolegów.

2. Zadawaj pytania

Zadanie pytań pozwoli Ci na ustalenie hierarchii w firmie, a także określenie zakresu swoich obowiązków. Ponadto, dzięki nim o wiele szybciej odnajdziesz się w strukturze przedsiębiorstwa i wykażesz się zainteresowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie pytań z informacją zwrotną co do wykonanych przez Ciebie zadań. Dzięki temu można ustalić wymagania na stanowisku, które obejmujesz i oczekiwania, jakie mają wobec Ciebie pracodawcy obecnie, a jakie będą mieć w przyszłości. Warto jednak pamiętać o niepowielaniu pytań, gdyż może to być odebrane jako trudność z przyswajaniem informacji. Niektórzy pracodawcy nie lubią długo uczących się pracowników.

3. Obserwuj otoczenie

Dzięki odpowiedniej obserwacji możesz nie tylko określić atmosferę panująca w danej firmie, ale również zebrać wstępne opinie o swojej osobie. Oczywiście musisz robić to w subtelny sposób, aby nikt nie posądził Cię o ekscentryczność czy wścibstwo. Najlepiej obserwuj innych w ramach wykonywanych obowiązków i podczas nich. Trzeba jednak uważać, aby nie zagłębić się w poufne sprawy firmy. Wówczas może się okazać, iż nasza praca i obserwacja poszły o wiele za daleko i po okresie próbnym współpraca z nami nie zostanie przedłużona.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: