Zmiana konta bankowego - Instrukcja krok po kroku

  • 07.02.2020, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Zmiana konta bankowego - Instrukcja krok po kroku
Rachunek bankowy posiada prawie każdy Polak. Często przez lata przyzwyczajamy się do konkretnego konta bankowego zapominając o tym, że na rynku w tym czasie mogły pojawić się lepsze oferty. Z tego powodu warto wiedzieć, jak zmienić konto w banku i dlaczego warto co jakiś czas to uczynić!

Zmiana konta bankowego – krok po kroku

Z technicznego punktu widzenia zmiana konta bankowego jest banalnie prostą czynnością. Sytuacja robi się nieco bardziej skomplikowana, gdy konto obciążone jest jakimiś zadłużeniami, np. tymi na karcie kredytowej. Czasem utrudnić może być też podłączone pod rachunek główny konto oszczędnościowe. W standardowym przypadku jednak procedura zmiany konta bankowego powinna obejmować poniższe kroki: Uregulować wszystkie zobowiązania wraz z odsetkami – nie można zamknąć konta, na którym istnieją długi. Myśląc o tym, jak zamknąć konto w banku, należy wpierw postarać się o to, aby nie istniały na nim żadne zadłużenia. Otworzyć nowy rachunek w innym banku – prawo nie zabrania posiadania wielu kont bankowych, nie ma też maksymalnej liczby możliwych do posiadania rachunków. Aby ułatwić sobie zmianę konta bankowego, już na tym etapie warto po prostu założyć nowy rachunek. Przed tym jednak warto dokładnie sprawdzić oferty kont bankowych w Pożyczka Portal. Zrobić przelew środków na nowe konto – na starym rachunku przed zamknięciem nie powinno być żadnych pieniędzy. Jeżeli jednak nie uczyni się tego kroku, bank oczywiście zwróci wszystkie środki, ale warto zadbać o to samemu, by przyśpieszyć cały proces. Uaktualnić numer rachunku – wszystkie osoby, które regularnie z danego tytułu dokonywały przelewów na nasze stare konto powinny być powiadomione o zmianie rachunku. Przedsiębiorcy ponadto powinni zaktualizować swój numer konta bankowego m.in. w CEIDG i ZUS. Wypowiedzieć umowę – ostatni etap definitywnie zamyka posiadane wcześniej konto bankowe. W tym momencie można już cieszyć się wyłącznie posiadaniem nowego rachunku!

Zmiana konta bankowego – jak zamknąć stare konto?

Rachunek bankowy, który pragnie się zlikwidować, należy zamknąć poprzez wypowiedzenie umowy. Współcześnie można to zrobić na trzy różne możliwe sposoby: wypowiedzenie umowy w placówce stacjonarnej banku, wypowiedzenie umowy online po zalogowaniu się na konto, wypowiedzenie umowy przez telefon. Najrzadziej spotykaną i chyba najbardziej problematyczną opcją będzie ostatnia z powyższych. W przypadku dwóch ostatnich opcji konieczne będzie wysłanie listu poleconego, zawierającego formalne wypowiedzenie umowy, na wskazany adres banku. Wzór wypowiedzenia umowy na konto bankowe można znaleźć w internecie, jak i w materiałach udostępnianych przez bank na koncie użytkownika. Decydując się z kolei na opcję pierwszą, wszystkie formalności można podpisać przy pracowniku banku, a wychodząc z placówki mieć pewność, że cała procedura pomyślnie się już zakończyła.

Przeniesienie konta do innego banku na podstawie pełnomocnictwa

Najczęściej konto bankowe zamyka się samemu. Można jednak spotkać się z ofertami niektórych banków, które proponują automatyczne przeniesienie konta bankowego. Sam zwrot „automatycznie” może być w tym momencie nieco mylący. Ten sposób na zmianę konta bankowego charakteryzuje się tym, że wymaga podpisania umowy pełnomocnictwa – najczęściej z bankiem, w którym pragnie się założyć swoje konto. Wówczas wszelkie formalności załatwia nowy bank. Opcja ta wydaje się atrakcyjna, ale w gruncie rzeczy może być ryzykowna, dlatego nie cieszy się największą popularnością.

Kiedy rozważyć zmianę konta w banku?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych usług, np. dostawcy multimediów, internetu itd., lojalność wobec banku wcale nie popłaca. Z czego to wynika? Przede wszystkim banki dbają o to, aby ich oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla nowego klienta. Wobec tego raz przekonując do siebie klienta, niejako pozostawiają go samemu sobie, nie oferując dodatkowych zniżek. W tym wariancie zmiana konta bankowego będzie opłacalna dlatego, że można liczyć na lepszą ofertę konkurencyjnego podmiotu. Najbardziej poważną sytuacją, która powinna powodować myślenie o zmianie rachunku, jest postępująca strategia zwiększania opłat za poszczególne czynności. Zwykle umowa podpisana z bankiem dopuszcza zmianę warunków finansowych. Z czasem mogą się zatem pojawić podwyżki opłat za kartę płatniczą, za udzielenie karty kredytowej lub za samo prowadzenie rachunku bankowego. Warto zatem dokładnie zapoznać się z ofertami innych banków, aby nie przepłacać zanadto. Należy pamiętać, że o zmianie konta bankowego należy poinformować Urząd Skarbowy.

Grupa Tipmedia
Materiał partnera
Podziel się: