Warunki architektoniczno-przestrzenne a zakład pracy

  • 06.11.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Warunki architektoniczno-przestrzenne a zakład pracy
Niewiele osób zwraca uwagi na warunki architektoniczno-przestrzenne zakładów pracy, mimo iż bardzo często wołają one o pomstę do nieba. Dotyczy to zwłaszcza leciwych budowli m.in. starych hal produkcyjnych czy zakładów przemysłowych. Główną winę za to ponoszą właściciele firmy oraz ich podejście do tego, jak zakład pracy powinien wyglądać. Oto kilka rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać projektując miejsce pracy.

Odpowiednie oświetlenie w pracy

Odpowiednie oświetlenie powinno być zapewnione w każdym zakładzie pracy. Dotyczy to zarówno urządzeń emitujących światło sztuczne, doświetlających stanowiska i przestrzenie robocze, jak i światła naturalnego. Jeśli to możliwe, pomieszczenia pracownicze powinny być jak najbardziej przeszklone. Problem z odpowiednim doświetleniem mają zwłaszcza hale produkcyjne i duże zakłady przemysłowe. Najlepiej oświetlone są z kolei biura firm znajdujących się w nowoczesnych biurowcach i drapaczach chmur.

 

Ergonomia miejsca pracy

Dobrze zaprojektowany i zaaranżowany zakład pracy jest przede wszystkim ergonomiczny. Oznacza to, iż puste i niepotrzebne przestrzenie zostały w nim ograniczone do minimum. Z kolei te pracownicze są maksymalnie dostosowane do efektownej i szybkiej pracy. Sposobów na wprowadzenie ergonomii jest wiele, jednym z nich jest m.in. podział przestrzeni na boksy. Praca wykonywana w ich obrębie jest skuteczniejsza przez fakt, iż pracownicy otrzymują indywidualne stanowiska, nie tracąc przy tym komunikacji.

 

Przejrzyste szlaki komunikacyjne

Szlaki komunikacyjne w zakładach pracy to m.in. korytarze, klatki schodowe oraz wszelkiego typu przejścia. Im są one lepiej zaprojektowane i przede wszystkim zadbane, tym pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki efektywniej. Co więcej, od stopnia uporządkowania szlaków komunikacyjnych zależy m.in. bezpieczeństwo pracy na terenie danego zakładu. W szczególności drożność dróg ewakuacyjnych.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: